DALLIMI

Donna africanaNjë proverb afrikan thotë se nëse udhëzim për një njeri do të formojnë një individ, por në qoftë se ju jepni arsimin me një grua që ju do të formojnë një kompani.

Fondacioni i porositur dhe financuar nga Rita Levi Montalcini kishte si qëllimi i saj është që të japin arsimim për gratë afrikane në dijeni se ashpërsia e problemeve në botë afrikan është i lidhur ngushtë me mungesën e qasjes në 'arsimin e grave (http://www.ritalevimontalcini.org/scheda_evento.asp?IDiniziativa=64).

Rita Levi Montalcini ha dedicato gran parte delle sue ricchezze a queste finalità eppure queste nobili attività legate al miglioramento donne in Africa non l'ha risparmiata dall' essere insultata e definita "vecchia puttana" da chi pensa che sia decisamente più divertente investire in resort in Costa Rica.  

Carla Corsetti Segretario nazionale di Democrazia Atea

Favoritet [Kategoria]

"Masturbating është si të hahet dhe të vjella; përdorni vakum një funksion jetik të fisnikërisë të madh "
Një prift, i cili është gjithashtu një mjek në blog "Ashtu si Jezusi" të priftit, i cili është gjithashtu një shkrimtar, Mauro Leonardi, i habitur mua me bisedë si kjo: ...
Italia nuk është një republikë, por një korporatë private që nga 1933. taksave të Paligjshme dhe sistemi ligjor në fuqi
Italia nuk është një republikë, por një korporatë private që nga 1933. taksave të Paligjshme dhe sistemi ligjor në fuqi. Alessandro De Angelis - Shumë ...
Të "sekretet" e Jezusit dhe sekretet e Vatikanit
Çfarë thoni? A do të jetë i hutuar këtë herë Shpirti i Shenjtë në konklavës? Teolog i njohur katolik Vito Mancuso në librin e tij "The shpirtit dhe të saj ...
Ndryshimet Madonna duken. Fustan i kuq tani
Që nga e shtuna e kaluar, Madonna e Chapel St Juliana Falconieri në Romë, të vendosur mbi kishën e vogël të sheshit CUCCHI, në zemër të ...
DAISY Hack: & quot; FASHIZMIT modernizuar VEND '& quot;
Një nëntëdhjetë 'vjet ishte një kandidat me "ateist Demokracia". Ajo është një ikonë e rinisë së majtë radikale. Të paraprake të Partisë Demokratike ka mbajtur anën e parë me Vendola, ...
Madonna "postier" i Medjugorje nuk është i besueshëm
Blog "Ashtu si Jezusi" priftit Mauro Leonardi, pyesin nëse ajo mund të jetë e besueshme, Madonna "postier" i Medjugorje, si ai e quajti Papën ...
Jezusi nuk e ka kuptuar atë që ai e kuptoi Vito Mancuso
Në librin e tij të fundit "The pasion parim", & nbsp; Mancuso shkruan: "Në procesin e mishërues-pasion-vdekjes ringjalljen e Jezusit manifeston ...
Lufta III Botërore: ne jemi të gjithë akt dhe askush bisedimet 'përfundimtare
Alessandro De Angelis - Dumbledore dhe të fshehura nga të gjitha mjetet e komunikimit masiv, luftë e tretë botërore ka hyrë në fazën përfundimtare. Në një kohë, luftërat ...
Papa Francis dhe Zoja e Fatimës
Shenjtëri, si ajo e bën, me inteligjencën e tij, ndjeshmërinë e tij, ëmbëlsi e tij ndaj fëmijëve, si ajo bën për të besuar në një zonjë cinik dhe mizor ...
Filma në TV on Papa Albino Luciani
E diel, gusht 26 u transmetua në RAI 1 filmit biografik "Papa Luciani -. Buzeqeshjes e Perëndisë" Përmbledhja e komplotit, dhe në TV Smiles dhe Këngëve ...
Madonna e Medjugorje dhe Papës inteligjente
"Një njeri shumë i mirë & nbsp; bujar dhe kalon të paktën një herë në javë për të përshëndetur vajzën e tij dhe të flas pak 'me të. E di me siguri se çati ...
Një lutje për të Zojës së Medjugorje dhe Zojës së Lurdit
A nuk duhet të ofenduar Zonja jonë e Medjugorje? Ky muaj shënon 'vjetorin e shfaqjes së parë të Zonja jonë e Lourdes, dhe se është një gazetar ...
Çfarë ndjenjë të ketë lutje për viktimat e Typhoon Haiyan-Yolanda në Filipine?
Një gazetë e njohur raportuar fotografitë e tragjedisë në Filipine, dhe paralajmëron: ". Kujdes, këto imazhe mund të shoku sensibilitetet tuaj" Dhe unë ...
Femicide- vrasjet e femrave. Umberto Galimberti përgjigjet Renato Pierri
Shkrimi im është botuar në këtë faqe dhe në disa gazeta në kohën e "lajmeve pa rëndësi" (tetor 2012). Umberto Galimberti ...
Projektligji: Mbyllja përzier homoseksual Italisht
Nënshkruesit: Spinelli Ivan (Angela Parajsa) dhe Marco BOTTARO Presidentët, Vice President Mauro Merlin, dhe të gjithë stafi i Shoqatës së Aktivistët Gay Harvey ...
St Mary Frances nga Pesë plagët, Shenjtë Tre Mbretërit e Vico në Napoli
Në Napoli, në tremujorin e spanjolle, ka një korsi të quajtur Vico Tre Re. Në numrin trembëdhjetë është një shtëpi dhe në shtëpi ka një karrige. Qindra ...
Natuzza Evolo dhe sinjal i Zotit pak të irrituar
"Katër njerëz u plagosën për shkak të rënies së një tribunë në Paravati fshat e Mileti (Vibo Valentia), ku ai ishte duke u ...
Replica Crescina: Deklaratat që janë të pavërteta
Crescina nuk është tërhequr nga farmacitë. Padova, 27 mars 2012 - Lirimin lajm i datës 16/3/2012 se Crescina do të ...
Eva, Maria, Jozefi dhe të varfërit (neni treti për Madonna, si serioze dhe me humor)
Në Lumen Gentium, n. 55 i kapakut. VIII, thotë: & ldquo; Pra ... Maria miratoni Fjalës hyjnore, u bë nëna e Jezusit, dhe përqafuar me të gjithë ...
BIBLA DHE femicide- vrasjet e femrave
Vendosja e Ditës Botërore të femicide- vrasjet e femrave ka vlerë nëse ajo heton shkaqet e njerëzve për të ushtruar dhunë kundër donne.La ...
Ata vulvë dhe vaginë, gra, dhe se është faji i tyre më i madh. Kjo, provokim
Dhe 'i ri njëzet e tre viktimë i vdekur e një përdhunimin në grup, e cila shkaktoi një valë reagimesh në të gjithë Indi: shtrua në një spital ...
Antipatia ime e djathtë drejt Vittorio MESSORI
Publik, sepse unë nuk do të duan askënd për të menduar se nuk e pëlqejnë im për Vittorio MESSORI ka arsyet e tij. Natyrisht, hidhen Kalo te titulli i barabartë, nëse ...
KISHA KATOLIKE DHE 'qenë e njollosur PËR përdhunime disa mijëra kryer kundër fëmijëve
"Kisha katolike ka qenë prej kohësh nën sulm, i akuzuar për mbulimin episode & nbsp; & nbsp; Pedofili në të cilat janë fajtor & nbsp; Priftërinjtë ....
Papa Francis demagog sipas mëdyshje Vittorio MESSORI
Të ftuarit në dhomë gjallë të Bruno Vespa ndryshojë rastin e transmetimeve mbi tema fetare, me përjashtim të njërit, Vittorio MESSORI, & nbsp; cila është fiksuar a ...
L 'homoseksualitetit dhe derri steaks në Shkrimin e Shenjtë
Në hapjen e seminarit të Katolike Scouts Agesci, At Francesco Compagnoni tha: "Marrëdhëniet ndërmjet homoseksualëve, sipas Selisë së Shenjtë ...
Një gabim i çuditshëm i Benediktit XVI
Re-leximin e librit gjobë nga Benedikti XVI, "Jezusi i Nazaretit" (Rizzoli), kam vënë re një gabim të çuditshme të kulturuar Papës, të çuditshme, në të vërtetë, në qoftë se ju ...
Dhurata e tmerrshme nga Zoti deri Chiara Corbella tashmë në erë e shenjtërisë
L 'Historia rravgues i Chiara Corbella, l' kam lexuar javor Duke besuar 18 qershor. Chiara Corbella "është një nga ato shembuj të jetës së krishterë që ...
Edhe Madonna e Medjugorje e ka kuptuar Ungjillin
Pasi puna e gjatë e vështirë duket se në fund të 2012, komisioni më në fund d & rsquo; hetim ndërkombëtar kryesuar nga Kardinali Camillo Ruini, ...
Prapambetja Vanguard në ': Toscana
Në një klimë politike të prapambetjes kulturore dhe papjekuri madje edhe disa anëtarë të Këshillit Rajonal të Toscana nuk kanë dashur të tregojnë më pak ...
Djalli, Papa Gjon Pali II dhe Francis
"Nuk janë priftërinj të cilët nuk besojnë në djallin. Prania e Demon është faqja e parë e Biblës dhe Bibla përfundon me praninë e djallit, ...
Pyetjet e reja naiv Eugenio Scalfari të Papa Françeskut
Dhe 'herë të dytë që Eugenio Scalfari, nga faqet e La Repubblica, pyetje naive drejtuar Papa Françeskut. Këtu janë ata që u shfaq në La Repubblica më 7 ...
Margherita Hack krahasim Paola Binetti
Kjo ndodhi disa muaj më parë. Corrado Augias fton në një transmetim në RAI-3, teolog Vito Mancuso për të diskutuar tema fetare, dhe në vend të vënë ...
Neni nga Pino Nicotri. Korrigjim
Në lidhje me Nenin & nbsp; botuar nga gazeta CODEST internet ditë 23 janar 2013 të nënshkruar nga Pino Nicotri titulluar "Emanuela Orlandi bijë ...
Kënga e cjapit
Për disa ditë e lajmeve janë të pasionuar në fjalinë e marrë nga Sallusti për shpifje kur ai ishte redaktor i 2007.Molte Lirë ...
Thirrja e Zotit dhe thirrja e nënës
Unë nuk e di. A & nbsp; gjithmonë është i bindur se Perëndisë për arsye të panjohura për ne, por edhe jo të bëjë kompromis lirinë tonë tashmë të kufizuar, ...
Gratë në Kishë, dhe arsyetimi absurd Papa Francis
Papa, i cili thotë se shumë gjëra e drejtë, këtë herë për gratë nuk e ka bërë këtë të drejtë. Tha: "Pretendimet e të drejtave legjitime të ...
"Dosja e që shqetëson Papën" dhe mëkatet seksuale
Conchita De Gregorio, La Repubblica e 21 shkurt, në një artikull të titulluar "'Mos shkel kurorë, mos vjedhin" dy urdhërimet e shkelur në dosjen e asaj ...
Zoja e Medjugorje nuk i dallon fëmijët dashurie
Ndër të gjitha Madonnas të shfaqurit më bujar i mesazheve me siguri është se e Medjugorje. Deri më sot ai i ka lëshuar qindra. A është ky ...
Divorcuar. Profeci e shkrimtarit Oreste Del Buono
L 'Kryepeshkopi i Freiburg ka kërkuar priftërinj të ripranojë divorcuar dhe u rimartua të sakramenteve, kungim të parë por edhe të rrëfimit dhe ...
Zoja e Dashurisë Hyjnore është në sajë të të gjitha 'orët
Kisha, në kurriz të qendërsinë e Krishtit, i dha Madonna A & rsquo; rëndësi se Shkrimet nuk japin atë. San Paolo, e cila nuk ka emrin ...
L Back "Avanti! Online 5 janar
PSI dhe l & rsquo; Itali gjejnë veten, e përditshme e tyre:! Avanti, i cili u lirua për herë të parë 25 dhjetor 1896. Një zë për gratë dhe për burrat, në ...
Italianët, njerëz inteligjente apo njerëzit e budallenjve?
"Italianët janë as naiv as budallenj," tha Mario Monti pak ditë më parë. Fakti që ata nuk janë budallenj, nuk do të thotë se ata janë të ...
Joseph Ratzinger, Papa revolucionar i dytë Antonio Socci
Unë nuk e di nëse me pak 'e keqdashje, në mënyrë që të bëjë atë një tapina figura, Gadi Lerner në transmetimin e tij prej 3 shtatorit në La7, i bëri thirrje ...
Fatima. Një çift i librave që Papa Francis duhet të lexoni
Më 13 tetor, ditën e shfaqjes së fundit të Zoja e Fatimes, Papa Francis dëshiron të kryer një akt të dorëzimit, për të Marisë. Një akt ...
Beqari i priftërinjve. I ndryshëm nga një zemër të pandarë!
Katekizmi i Kishës Katolike, në lidhje me beqarisë së priftërinjve, & nbsp; citon një pasazh nga Shën Pali: "Ai që kujdeset pamartuar për gjërat e ...
Spiritualiteti i thellë i Shën Pio e Pietrelcina
Dukej se ai besonte me të vërtetë të mirë Massimo Giletti, kështu që ishte e l & rsquo; interes, pjesëmarrje, falë përfundimtare të përzemërta për të rejat e ...
Perëndia është afër për ata që vuajnë?
Prifti Mauro Leonardi, në forumin e blogun e tij "Ashtu si Jezusi" më pyet: "Një i krishterë i cili jeton një situatë e kryqit mund të kultivuar ... ...
Kriza evropiane: fund 'si' Argjentinës?
Augustine Spataro. Rruga e marrë është e drejtë një ose ju jeni kryerjen gabime të reja? Titulli i copë nuk burojnë nga një frikë që në këtë ...
Nuk është trajtim agresiv? Pra, le të thërrasë atë caregiving i pandreqshëm
Neni im "Joseph Ratzinger, Papa revolucionar i dytë Antonio Socci," në të cilat unë e mori edukatë rreth Antonio Socci, nuk u mërzit për të ...
Ajo vret Kaini do të përballet me shkatërrimin e trupit të tij
Kaini vrau dhe për këtë arsye mund të jetë vrarë. Kjo normë moral, të kapërcyer nga Krishti dhe mbi dy mijë vjet më parë, është e mirë për shumicën e "njerëzimit ...

Ndërtuar me HTML5 dhe CSS3
Copyright © 2011 YOOtheme